Anasayfa KonularKonuBlog Yazmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Blog Yazmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

17 Nisan 2016, 17:46 Bloglama 9 Yorum
4
Blog Yazmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler
Blog yazmak hepimizin zevkle yaptığını düşündüğüm eğlenceli, öğrentici bir uğraş. Yada en azından benim için öyle. Blog yazarak kendimi geliştirmenin ötesinde insanlara faydalı olmak beni cezbeden en önemli etken. Bir blog yazarının en zorlandığı kısım içerik üretmektir. Hangi konuları seçmeliyim, nasıl yazmalıyım, nelere önem vermeliyim gibi sorular insanların kafalarını kurcalayıp duruyor. İlk başlarda acemilikten kaynaklanan sorunlarla içeriklerin kalitesi çok iyi olmuyor maalesef ama yazdıkça, okudukça, öğrendikçe bunları aşmanın ne kadar kolay olduğunun farkına varıyor insan. Ben bu yazımda sizlere daha iyi blog yazmak için en önemli ipuçlarını vereceğim. İşinize oldukça yarayacağını düşündüğüm bu tavsiyeleri gözardı etmemenizi umuyorum.

Yazım Neye Hizmet Edecek

Yazacağınız yazı neye hizmet edecek? İnsanlara faydalı olabilecek mi? Yazılarınızda geri dönüşüm alabilecek misiniz? İnsanlar yazdığınız yazılardan ilham alıp uygulayacaklar mı? Bunun gibi ve daha faklı sorulara olumlu cevap alıyorsanız yazınızın kalitesinden şüphe etmenize gerek yok.

Konuyu Belirleyin

İlk iş olarak tabikide konunuzu belirlemeniz gerekiyor. Ne hakkında yazacaksınız? Bilgisayarı açıp alelade sıradan bir yazı yazmak istemezsiniz herhalde. Konunuzu, ana hatlarını, alt başlıklarını, vermek istediğiniz bilgileri iyice tespit edin ve not alın.
Yeri geldiğinde sık sık vurguluyorum; hakim olduğunuz yada en sevdiğiniz konularda yazılar yazarsanız daha iyi sonuçlar elde ederseniz diye. Küçük bir not defteriniz olsun, aklınıza gelen yada ilerde yazmak istediğiniz konuları küçük küçük not alın. Konu seçimi sektörden sektöre değişen bir durum ama kişisel blog yazarlığında istediğimiz konuları yazmamızda bir kısıt olamaz, bunun için rahat olabilirsiniz.  

Araştırma Yapın

Her nekadar hakim olduğunuz bir konuda yazı yazıyor olsanızda araştırma yaparak yazınıza daha fazla değer katabilirsiniz. Ben herhangi bir konu hakkında yazı yazarken önemli olupta atladığım bir şey var mı diye yada bildiğim şeyleri teyit etmek için mutlaka küçükte olsa araştırma yaparım. Yazdığım konuda çok hakimiyetim yoksa dergileri, kitapları, haberleri inceler ve kendime göre notlar alırım. Böylelikle yazım süreci daha hızlanır ve yazmaktan sıkılmam.
Bunların yanı sıra yabancı veya yerli blogları takip edebilir, yeni fikirler edinebilirsiniz.

Uygun Koşulları Oluşturun

Yazınızı yazmak için en uygun koşulları oluşturun. İhtiyaç duyacak bütün gereçleri temin edin. Sadece yazınıza odaklanabileceğiniz bir ortamda daha konsatre bir şekilde yazmak çok daha verimli olabilir. Ben herhangi bir yerde; okul kantininde, odamda, cafede yazı yazabilirim. Tabiki en iyisi sessiz bir ortamda yazmak. Bu da size kalmış bir şey:)

Yazınızın Ana Hatlarını Oluşturun

İlk başta içeriğinizin bir şablonunu oluşturun. Daha sonra tüm bölümleri bitirip, istediğiniz yerlerde eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Şablon belirlemek size zaman açısından oldukça avantaj sağlayacaktır.

Yazılarınızı Bölümlere Ayırın

Yazılarınızı bölümlere ayırmak; yazıların okunması açısından çok kolaylık sağlar. Şöyle ki;
Yazıyı okuyan kişi bölümler arasında nefes alır. Böylece çok uzun bir makalede, sıkılmaz ve hemen siteden çıkmaz. Buda yazının tamamının okunmasını ayrıca sitede geçirilen sürenin artmasını sağlar. Ayrıca yazar açısından yazmak çok daha kolaylaşır.

Ziyaretçi Odaklı Yazın

Ürettiğiniz içerikleri, ziyaretçileri göz önünde bulundurarak yazın. Sadece anahtar kelimelere odaklanmış arama motorları için yazılan yazılar hem ziyaretçileri rahatsız eder hem de Google'ı. Google artık sadece anahtar kelimelere odaklanmış, yazı değeri bulunmayan siteleri kolayca tespit edebilmektedir. Zaten içerikleriniz ziyaretçi odaklı olursa Google gözünde de otomatik olarak yükselmiş oluyorsunuz. Çünkü Google'ın tek amacı en iyi hizmet veren siteleri bulmaktır.

İletişim Biçiminiz

Daha çok kişisel blog üzerine yazılar yazdığımız için hep bunun üzerinden örnekler veriyorum. Ama siz bun genel olarak düşünebilirsiniz.
Burada yazdığımız yazılar kimi zaman bizim duygu, düşüncelerimizi yansıtıyor. Tabiki en özgür olacağımız yer burası olmalı. Sonuçta burası resmi bir kuruluşun blog sayfası değil. Ama yazdığımız yazıların konusuyla ilgili olarak iletişim biçimimize dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin bu tip bir makalede resmi bir dil kullanmak gerekirken, arkadaşlarınızla yaptığınız bir etkinliği anlatırken çok samimi bir dil kullanabilirsiniz. Samimi yazılar ile kullanıcılarla birebir iletişim kurduğunuz için daha içten gelir. Bu da sizin takip edilme ihtimalinizi oldukça artırır.

SEO Uyumlu Yazın

Önceleri kaliteli backlink alan siteler en tepeye otururdu ancak Google yaptığı güncellemeler sayesinde backlink kadar içerik kalitesine de önem vermeye başladı. Başlıklar, meta tagları, h1, h2 etiketleri, resimler, anahtar kelimeler, anahtar kelimeler verilen bağlatılar, kelimelerin; renkli, kalın, altı çizili yazılması vs.
Bunlara uygun bir şekilde makalenizi hazırlamanız, içeriğinizin kalitesini üst seviyeye çıkaracaktır.

Gözden Geçirin

Makaleyi yazdıktan sonra, yazdıklarınızı okuyun. Düşük olan cümleleri düzeltin, noktalama işaretlerine dikkat edin, eklemek yada çıkarmak istediğiniz yerleri düzenleyin.

Yazınıza Uygun Başlık Belirleyin

Aslında en can alıcı noktalardan birisi başlık seçimidir. Arama sonuçlarında ilgi çekici başlıklar, aranan bilginin sizin sitenizde olabileceği hissini uyandırabilir ve organik olarak ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Ayrıca sitenizi gezen ziyaretçilerin ilginç gördüğü başlıklara tıklama ihtimalleri oldukça yüksektir. Başlık seçiminde en fazla aranan kelimeleri kullanmanız aramalarda üst sıralarda çıkmanızı ve daha fazla ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar. Bunun için Google servislerinden olan keyword planner'ı kullanabilirsiniz. Burada hangi kelime veya sözcük öbeklerinin ne kadar arandığını tespit ederek ona göre bir başlık belirleyebilirsiniz.
Başlık seçerken çok kısa ve öz olmasına dikkat edin. Bu SEO açısından oldukça önemlidir. Ayrca kullanacağınız başlıklarda bağlaçları kullanmamanızı tavsiye ederim.

Yazılarınıza Etiket Ekleyin

Yazdığınız yazılar çok farklı sözcüklerle aranıyor olabilir. Ee haliyle bunların hepsini başlıkta kullanamazsınız. Diğer şekillerde aranan sözcükleri tespit ederek bunları etiket olarak ekleyebilir ve yazınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Görsel/Görseller Ekleyin

Yazı içerisinde görsel kullanmak arama motorları tarafından dikkat edilen önemli bir özelliktir. Resim kullanarak index sayınızı artırabilir, Google görsel aramalarından ziyaretçi kazanabilir, yazınızın değerini artırabilirsiniz. Arama motorları sayfayı ziyaret ettiğinde yazı içerisinde resim bulunup bulunmadığına bakar. Resim varsa; resmin genişlik - yükseklik değerlerine, alt etiketinin olup olmadığına ve resmin özgünlüğüne dikkat eder. Ayrıca resim içerisinde kullanılan görseller yazının daha rahat okunmasını sağlar.
Önceki konu Özgün İçerik Önemi ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Magi Korku Filmi ile ilgili bilgiler vermektedir.

E-Posta Aboneliği

Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Mustafa Sönmez 18 Nisan 2016, 21:51
Yayın içi görseller gerçekten çok önemli. Yazdıklarının hepsine katılıyorum. En önemlisi kullanılan şablon. Şablon çok iyi seçilmeli. Karışık, düzensiz, fontlar karmaşık bir şablona sahip bloglar okunabilirlik açısından çok da iç açıcı değil. Yani modern şablonlar kullanılmalı. Özellikle görsel içerik ve video anlatımlar eklenmeli. Uzun yazıların okunabilirliği artık çok azaldı.
0
Onur DeğerYazar 18 Nisan 2016, 23:23
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca yazıların okunabilirliği açısından söylediklerin son derece önemli bir konu.
Yanıtla
0
Gökhan 12 Mayıs 2016, 17:15
Çok detaylı bir yazı, özellikle blog yazmaya yeni başlayanlar için çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Teşekkür ederim yazınız için.
1
onur değerYazar 12 Mayıs 2016, 18:26
Rica ederim abi. Asıl bu güzel yorumun için ben teşekkür ederim.
Yanıtla
0
EYÜP CAN ÇALIŞ 13 Mayıs 2016, 23:46
Yazdığınız yazı çok güzel ve bu bilgilerden faydalanmaya çalışacagım :)
Yanıtla
0
onur değerYazar 14 Mayıs 2016, 00:00
Teşekkür ederim yorumunuz için.
Yanıtla
0
Kemal Akpinar 02 Eylül 2016, 22:15
Peki görselleri nasıl özgünleştirebiliriz? Ve bu görselleri boyut olarak sıkıştırmak için hangi WordPress eklentisini tavsiye edersiniz? Gayet akıcı bir yazı olmuş, hemen okuyup tebrik mesajımı ve sorularımı iletmek istedim :)
0
onur değerYazar 03 Eylül 2016, 12:53
en basit olarak resmin üzerine site adresinizi yazabilirsiniz. wp çok kullanmıyorum ama resimleri sıkıştırıp, boyutunu düşürebileceğiniz çok fazla site var.
Yanıtla
0
Umut A. 20 Eylül 2016, 01:51
Detaylı ve güzel bir anlatım için çok teşekkürler..
Yanıtla
0
Mert 26 Kasım 2016, 16:00
Güzel bir yazı olmuş. Bende blog yazarlığına başladım diyebilirim. Futbol konusunda www.derbianaliz.blogspot.com adresinde blog yazmaya çalışıyorum.
Yanıtla
0
Onur Kızılkaya 04 Aralık 2016, 11:02
Çok güzel bir makale yazmışsınız elinize sağlık
Yanıtla
0
aliye 04 Aralık 2016, 21:26
teşekkürler
aliye adlı kişiyi yanıtla.

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 9 + 0 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015'ten bu yana... | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status