Anasayfa KonularKonuPlastik Poşetlerin Doğaya ve İnsana Verdiği Zararlar

Arama Yap

Okuyorum

Plastik Poşetlerin Doğaya ve İnsana Verdiği Zararlar

05 Kasım 2016, 11:50 Genel 2 Yorum
0
Plastik Poşetlerin Doğaya ve İnsana Verdiği Zararlar
Eskiden poşetlerin yerine tamamen doğal olan kese kağıtları, fileler ve bez çantalar ya da torbalar kullanılırdı. Bu şekilde insanların yiyip içtikleri de sağlıklı kalırdı. Günümüzde ise bu durum oldukça farklı. Ciddiye alınmadığı takdirde insan vücudunda ve aynı zamanda doğada geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakabilen plastik poşetler şu an için hayatımızdan çıkacak gibi görünmüyor. Son derece ucuz bir fiyata temin edilebilen bu poşetler içeriğindeki kimyasal maddeler nedeni ile kullanım anında ya da bozulma anında hem doğaya hem de besinlere ciddi anlamda zarar verebiliyor. Üstelik bir plastik poşetin doğadan tamamen yok olması için karada 800 yıl, denizde ise 400 yıl gibi bir zaman geçmesi gerekiyor.

Plastik poşetlerin kullanımı tüm dünyada 1982 yılında ülkemizde ise 80li yılların sonunda başladı. Bir uygarlık göstergesi olarak tanımlanan bu yeni alışkanlık zamanla ciddi derecede yaygınlaştı. Dünyada her yıl 500 milyar – 1 trilyon arası plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. Bazı ülkelerde plastik poşetlerin insanlara ve doğaya olan zararını azaltmak amacı ile bu poşet kullanımlarına yasaklar getiriliyor ya da vergiler koyuluyor.

Plastik poşetlerin zararları

Günümüzde sık sık rastlanan kanser vakalarındaki artışın en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak plastik poşetler gösterilebilir. Güneşe ve ısıya maruz kaldıkları takdirde içeriğindeki maddeler çözünerek kansere sebebiyet vermektedir. Ayrıca doğaya atılan plastik poşetler nedeni ile balina, yunus, deniz kaplumbağası ve fok gibi deniz canlıları ciddi anlamda zarar görmektedir. Bu canlılar atılan poşetleri yiyecek sanıp yemekte ve bu da onların sindirim sistemlerini kötü yönde etkilemektedir. Hatta plastik poşetler bu canlıların ölümüne bile neden olabilmektedir.

Plastik poşetler şeffaf bir yapıda olduğu için bir sera gibi sıvıyı emer ve bu nedenle de orman yangınlarına sebebiyet verebilir. Sık sık karşılaştığımız orman yangınlarının sebeplerinden biri de bu poşetlerdir. Tüm bunların yanı sıra plastik poşetler (özellikle siyah olanları) yalnızca toprağa değil, içindeki sebze ya da meyveler aracılığı ile de insanlara ciddi zararlar verebilir. Özellikle çilek, üzüm ve incir gibi meyveler kesinlikle plastik poşetlerde taşınmamalıdır. Son olarak plastik poşetler doğada bozulmaya başlayınca doğaya zararlı kimyasallar yayar ve bu maddeler hem suya hem de toprağa karışarak besin zincirimizi kirletir. 

Bu konuda nasıl önlem alınabilir?

Öncelikle plastik poşet kullanımını azaltmak bu noktada avantaj sağlayabilir. Haftada yalnız 2 poşet az kullanılırsa yılda kişi başına 100 poşet kullanılmamış yani çevreye de atılmamış olur. Peki, bu poşetlerin yerine ne kullanacağız?

Plastik poşetlerin yerini alabilecek olan en iyi alternatif şüphesiz ki bez çanta olacaktır. Bez çantalar plastik olanların aksine tek kullanımlık değildir. Hammaddesi, kullanım şekli ve dikiş kalitesine bağlı olarak bir bez çantanın aylarca ve hatta yıllarca kullanılması mümkündür. Genellikle % 100 pamuk olan bu çantalar hem anti bakteriyel hem de geri dönüşümlü olmaları nedeni ile insanlara ve çevreye zarar vermemektedir.

Tamamen doğa dostu bir ürün olan bez çanta sağlığa zararlı olmayan tekstik boyaları ile üretilmektedir. Bunların yanı sıra plastik poşetlere göre çok daha fazla ürün taşıyabilen bu çantalar hem sağlık hem de kullanım açısından kişilere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Günümüzde sadece market alışverişlerinde değil aynı zamanda giyim ve kozmetik gibi diğer alışverişlerde değişik bez çanta modelleri kullanıldığını görmek mümkündür. Yani sağlık ve kullanışlılığın yanı sıra bez çantalar ile hoş bir görüntü yakalayarak alışveriş yapmak da mümkündür. 

Önceki konu Magi Korku Filmi ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Dağ 2 Filmi ile ilgili bilgiler vermektedir.

E-Posta Aboneliği

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 3 + 9 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015'ten bu yana... | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status