Anasayfa KonularKonuDağ 2 Filmi

Dağ 2 Filmi

09 Aralık 2016, 23:26 İzlediğim Filmler 1 Yorum
1
Dağ 2 Filmi
Merhabalar arkadaşlar,

Çeşitli projelerimden dolayı blogumla fazla ilgilenemedim. Bunun farkındayım, onun için bugün biraz vakit ayırıp Dağ 2 filminden bahsetmek istiyorum.

Başlangıç olarak filmin muhteşem olduğunu söylemek istiyorum:)

Filmin ilk fragmanı çıktığında gerçekten çok hoşuma gitmişti ama Dağ filminin 1. sini izlememiştim. Bu fragmanı görünce ilk işim Dağ 1'i izlemek oldu. O'da güzeldi ama Dağ 2'yi izledikten sonra bir kıyaslama yapacak olursak tabiiki birinci film biraz daha sönük kalıyor. Filme dönecek olursak;

İlk en sevdiğim karakteri söyleyeyim: Bekir. :)  
Konuşma tarzı, biraz deli dolu oluşu, ifadeleri ... Gerçekten çok seviyorum. Zaten sinemada da gülünecek bir şey olursa O'nun konuşmalarına gülünüyor. Öte yandan karakterlerin hepsi gerçekten de rollerine çok yakışıyordu. İzlediğimiz diğer filmlere oranla daha başarılıydılar. Tabiki film çekimlerinden önce aldıkları 3 ay eğitimde hızlandırılmış kaliteli bir askerlik eğitimi aldıkları aşikâr. Bunun sonucunda da profesyonel işler görmek gerçekten iyi oluyor.

Beğendiğim Yönler

1- Filmlerde gerçek işlenmek istenen konunun yoğun olarak ön planda olması benim için gerçekten çok önemli. Özellikle bu tür filmlerde özel hayatın çok fazla işlenmesi açıkçası beni boğuyor. Bunun için filmin bu yönü gayet iyiydi. 

2- Kurgu çok güzeldi. Zaten sırf kurgu için üç ay çalışma yapılmış:)

3- Teknik malzemelerin gerçek askeri malzeme olması filmin profesyonelliğini daha fazla artırdığından çok daha gerçekçi duruyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri ilk defa bir filme teknik ekipman sağladı bu arada.

4- Senaryo tam bizim iştahımızı kabartacak cinstendi :D sadece 7 özel kuvvetler askeri sınır ötesi operasyon yapıyor. Aslında biraz uç birşeymiş gibi görünüyor ama bunların çoğu gerçek. Sadece fazla haber yapılmadığından sadece senaryo gibi duruyor.

5- Role en iyi yakışan kişi bence keskin nişancı Arif'ti. Yukarda en sevdiğim kişiye Bekir demiştim ama onunla bunun farkını anladınız siz.

En beğendiğim Sahne

Aslında tek bir sahne ile sınırlamak adaletsizce olur ama en beğendiğim sahne Türkmen bir kadının yakılmak istenirken Bordo bereliler tarafından kurtarılınca kadının Ay Yıldızı görünce askere kardeşi gibi sarılmasıydı. En duygulandığım sahne cidden buydu.
Hep şunu söylemek istemişimdir. Kısmet oldu sonunda. Korkmayın, gülümseyin; Türkler geldi!

Dağ 2 Filmine yapılan eleştiriler

Aslında film daha çekilmeden eleştiriler gelmeye başlamış. Bilirsiniz sinema sektöründe en çok hangi tür filmler izleniyorsa ona göre film çekiyorlar. Bu olmaz, izlenmez gibi eleştirilerin gelmesi de kaçınılmaz olmuş. Gerçekten ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Biz Türk milleti olarak tarihi, askeri, polisiye, suç filmlerini izlemeyi çok seviyoruz.
Yani herşey para kazanmak için yapılmamalı. Biraz risk almalı. Siz bu riskleri alıp ortaya Dağ 2 gibi Fetih 1453 gibi kaliteli işler çıkarırsanız insanlar zaten sizin emeklerinizi heba etmeyecektir. Sırf 3-5 kuruş fazla para için saçma sapan film çekenler insanların isteklerine kulak tıkamakla yetiniyorlar. Ben komedi, romantik komedi gibi filmler çekilmesin demiyorum ama biraz da bu tür, en azından doyurucu filmlerede önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ben valla bizim milleti de anlamıyorum. Recep İvedik gibi filmler 7 küsur milyon gişe yapıyorlar bu tarz filmler ise onun gerisinde kalıyor. Ha şunu da söyleyim. Bende Recep İvedik filmlerini izledim, beğendiklerim, güldüklerim oldu ama kimse bana Recep İvedik 4 ile Dağ 2 filmini kıyaslamaya kalkmasın bence.

Benim filmde eleştirebileceğim tek yer sadece Türkmenler'in konuştukları, alt yazı olarak verilse çok daha iyi olurdu. Çoğu dedikleri anlaşılıyordu ama arada bazı söyledikleri anlaşılmayınca çok iyi olmuyor. Gerçi aşırı öyle konuşmalar olmadığından çokta sırıtmıyordu açıkçası. Sosyal medyada da bu fazlasıyla dile getirilmişti zaten.

Dağ 2 Filminde Keskin Nişancının Söylediği Sözler

Önce bu sözleri neden söylediğini söyleyeyim:
Karşındaki kim olursa olsun adam öldürmek farklı bir duygudur. Asker de oradaki havayı biran olsun değiştirmek için şiir okuyor.
Filmde keskin nişancının söylediği sözleri görünce hoşuma gitti biraz araştırınca buldum. Sözler Hüseyin Nihal Atsız'ın Kahramanların Ölümü şiiri parçalarıdır.
Gerçekten filmi iki kez izledim, izlediğime de değdi. Mutlaka izlemelisiniz. Biraz geç yazdığım için aklımda olan çoğu şeyi unuttum, yazılacak çok şey var aslında ama izlediyseniz yada izleyecekseniz eksik parçaları siz tamamlayabilir ve yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz. Hadi sağlıcakla kalın:))
Önceki konu Magi Korku Filmi ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Canonical Etiketi Nedir, Nasıl Kullanılır? ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Onur ÇAKIR 28 Aralık 2016, 16:43
Bu film vizyona çıktığı ilk gün izlemiştim gerçekten Suriye'de yaşanan dramı apaçık bir şekilde gözler önüne seriyor kullanılan efektlerde çok güzel. Müthiş bir TÜRK Filmi.
Onur ÇAKIR adlı kişiyi yanıtla.

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 2 + 4 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015 - 2016 | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status