Anasayfa KonularKonuSitemap Tarih Formatı Nasıl Olmalıdır?

Sitemap Tarih Formatı Nasıl Olmalıdır?

25 Mart 2015, 16:08 Php Dersleri Ve Kodları 1 Yorum
2
Sitemap Tarih Formatı Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar,

Artık web sitelerimizde, neredeyse kesinlikle kullanmamız gereken sitemap (site haritası)'den bahsetmek istiyorum. Aslında sitemap gerekli olmasıyla birlikte çok basit bir kullanıma sahip. Nitekim internette biraz araştırma yaptığınızda sizde göreceksiniz ki oldukça basit ve çok fazla örnek var. Benim burada asıl anlatacağım yer herkesin takıldığı sitemap (site haritası) tarih formatı hatasıdır. Ama direkt olarak buna geçmeden önce sitemap nedir? Ne işe yarar? Faydaları nedir? Bunun gibi başlıklara bakalım isterseniz?

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Sitemap (site haritası), robotların siteyi daha kolay bir biçimde indexlemesini sağlar. Türkçe karşılığı site haritası olarak geçmektedir ve uzantısı .xml'dir. Sitemap (site haritası) ile botlar siteyi daha hızlı okur ve daha hızlı indexler. Hız açısından sitemap (site haritası)'in önemi büyüktür. Ayrıca sitemap (site haritası) ile robotlar hangi konuların daha önemli olduklarını, en son ne zaman güncellendiklerini anlayabilmektedirler.

Sitemap (Site Haritası) Faydaları Nedir?

Biraz öncede bahsettiğim gibi siteniz daha çabuk ve ayrıntılı olarak indexlenir. Sitemap kullandığınız takdirde index sayınız ve indexlenme sıkılığınızın arttığını görebilirsiniz.

Google'a Sitemap (Site Haritası) Nereden Eklenir?

Bunun için bir Gmail hesabınız olması gerekmekte. Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra Google webmaster tool sayfasına girerek buradan sitemap oluşturabilir, Google'a gönderebilir ve anında test edebilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza. Asıl konumuz sitemap (site haritası) tarih formatı, hatası olduğu için yukarıdaki konular üzerinden fazla durmadım.

Peki Google hangi tarih formatını kabul ediyor?

2015-08-02EEST18:01:18+03:00

Google'nin kabul ettiği tarih formatı yukarıdaki gibidir. Ancak veritabanında timesitamp olarak oluşturduğumuz alanda aşağıdaki gibi bir tarih eklenmektedir.

2015-03-12 17:07:17

Biz de veritabındaki tarihi Google'nin istediği tarihe çevireceğiz.

<?php
  //Veritabanından gelen tarih.
  $tarih = new DateTime($konu["tarih"]);
  //Veritabanından gelen alanı Google'nin istediği tarihe çevirdik.
  $sonuc = $tarih->format('Y-m-dTH:i:sP');
?> 

Sonuç olarak; basit anlamda sitemap içeriğiniz şöyle olabilir;

<?php 
echo '
  <url> 
<loc>"Link"</loc>
<lastmod>"'.$sonuc.'"</lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>0.5</priority> 
  </url>';
  // Loc arası Konu Link 
  // lastmod arası tarih 
  // changefreq arası ne sıklıkta güncellendiği hour,daily, gibi değerler alabilir.
  // priority arası ise 0 ile 1 arasında bir değer alır (0.1, 0.2 vs.) ve bu linkin önem derecesini gösterir.
?>

Genel olarak karşılaşılan sıkıntı tarih format hatası olduğun için bu konuya değinmek istedim. Ayrıcada otomatik olarak sitemap oluşturan siteler mevcut ;) İyi çalımalar.

Sonraki konu Microsoft How-Old.Net Nedir? ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Gürkan Selamet 01 Aralık 2015, 23:13
ben dün web sitemin sitemap ayarlarını tam yapmıştım. yani yaptığımı sanıyordum. bir kaç derleme daha yapmam lazımmış. paylaşım için teşekkürler

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 10 + 9 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015'ten bu yana... | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status