Anasayfa KonularKonu3 İdiots (Üç Aptal)

3 İdiots (Üç Aptal)

28 Mayıs 2015, 00:12 İzlediğim Filmler 4 Yorum
0
3 İdiots (Üç Aptal)

Meraba arkadaşlar ikinci kez izlediğim 3 İdiots'dan bahsedeceğim bugün.

Bu benim ilk izlediğim Aamir Khan filmiydi. Daha sonra Ghajini'yi izledim, tabii daha fazlasını. Bunları izledikten sonra ister istemez Aamir Khan deyince bütün filmlerini gözüm kapalı izleyebilirim. Filmin süresi 3 saate yakın, bütün Hint filmleri genelde çok uzun ama gayet keyifle izleniyor. Gerçekten çok kaliteli ve sürükleyici filmler. Filmde, üniversitede tanışan 3 gencin başından geçenler anlatılıyor. Filmin içinde hemen hemen herşey var. 

Filmde asıl anlatılmak istenen başkasının isteklerine göre hareket etmektense kendi iç sesini dinle ve o ne diyorsa neyi istiyorsa onu yap.Yani başkası olma kendin ol demek isteniyor. Başkasının isteklerine göre hayatını şekillendirmektense kendi isteklerine göre yolunu çizmek tabiki daha iyidir. Ama bu herzaman öyle kolay olmuyor. Ben başka bir iş yapmak istiyorum ama çevrem ne der. Annem, babam ne der. Kendimize göre değilde çevremize göre, onların isteklerine göre yaşarsak bütün bir hayatımız boyunca keşkeler içinde boğulur kalırız. İnsanın mutlu olabilmesinin tek çaresi kendi iç sesini dinlemesi, ne ile mutlu oluyorsa o işe odaklanması ile olur. Filmde gençler olur da arkadaşlık, dostluk olmaz mı? Elbette olur. Arkadaşların için neler yapılabileceği, onlar için neleri göze alınabileceğide anlatılıyor filmde. Benim en çok hoşuma giden bir diğer kısımda sisteme karşı çıkılması. Öğrenciler (yani biz :) ) okula yeni birşeyler öğrenmek için gitmiyor sadece anlatılanları alıp onunla sınavlardan geçmek istiyoruz, tek dert bu. Ezberci sistemin köleleştirdiği insan yığını. Tabiki bunda hocaların payı çok büyük. Öğrenciler sınavlarını geçmek için değilde yeni birşeyler öğrenmek için bir konuya odaklansalar gerçektende başarının kendiliğinden geleceğini görecekler. Yukarıda söylediğimle aynı kapıya çıkıyoruz. Zaten insan sevdiği bir iş yaptıktan sonra onu öğrenmek için kendiliğinden istekli olur, kendiliğinden birşeyler başarmaya çalışır. Ama durum öyle değil işte. Durumu kısaca özetlemem gerekirse. Bir karikatür görmüştüm. Bir mülakat ve değişik türde hayvanlar (fil,kuş,maymun,horoz,köpek vs. vs.) arkalarında da bir ağaç var. En üstte ise şöyle yazıyor : "Adil bir yarış olabilmesi için herkesin şu ağaca tırmanması gerekecek." Eğitim sistemide aynen buna benziyor işte. Önce sistemi değitirmek gerekir. Ondan sonra başarınında ardısıra geldiği görülecek. Herneyse şu facebook'ta herkes isminin yanına "Ol iz vel" yazıyordu. "Herşey güzel olacak" demekmiş. Filmde sıkça söyleniyor zaten. Benim bu filmlerden şikayetim Türkçe dublaj olmaması bir ikinciside  filmin içerisinde çok fazla dans sahnesi olması. Ama olsun 3 saat altyazı okusakta gerçekten bazı 1 buçuk saatlik filmlerden daha sürükleyici ve akıcı geçiyor. Bana kalırsa Aamir Khan'ın çoğu filmi çok başarılı ve kaliteli izlenilmesi tavsiye olunur. Ha siz beğenmezsiniz onada birşey diyemem. Sonuçta zevkler ve renkler :) neyse fazla uzatıp sıkmak istemiyorum sağlıcakla kalın...

Önceki konu Ateistler Bunu da Açıklasın! ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Ne Çektik Sizden Be Kardeşim! ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Zeki Can 30 Kasım 2015, 00:00
on numara filmdir, bence herkesin alması gereken bir ders var bu filmde, inanılmaz ders içeren bir film, insan izledikten sonra bir garip bakıyor dünyaya dimi?
Yanıtla
1
Kadir 01 Aralık 2015, 00:32
Filmi tavsiyeniz üzerine izledim gerçekten insanı derinden etkiliyor.Hayata bakış açısı değişiyor.
Yanıtla
1
Mustafa Serap 01 Aralık 2015, 00:50
Film gerçekten bana çok şey öğreten bir filmdi.Bende senin kadar etkilendim.
Yanıtla
0
volkan 06 Nisan 2016, 15:24
İzlemeye değer bir film biraz uzun ama hakkını veriyor :)

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 6 + 8 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015 - 2016 | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status