Anasayfa KonularKonuWindows 10 Çıktı!

Arama Yap

Okuyorum

Windows 10 Çıktı!

03 Ağustos 2015, 23:46 Teknoloji Henüz Yorum Yok
0
Windows 10 Çıktı!

Eveeet Arkdaşlar,

Bildiğiniz gibi Windows 10 9 aylık bir çalışmanın ardından geçtiğimiz günlerde Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 kullananlar için ücretsiz olarak piyasaya sürüldü. Windows'un bu sürümlerini kullananlar için önceden rezerve yapmaları gerekmekteydi. Boş mezar bulsak gireceğimizden daha ilk gününden rezerve yapmıştık zaten. 29 Temmuz'da da sabah 7.30 sıralarında Microsoft bu sürümü indirmeye ve kurmaya izin verdi. Daha o andan itibaren tam 14 milyon bilgisayara Windows 10 kuruldu. İlk olarak  Windows 10'nu bilgisayarınıza kurmak için bilgisayarınızda minumum 4 GB boş bir alan olduğundan  emin olmanız gerekmekte. Eğer burda sorun yoksa bilgisayarınızı ister yükseltebilir istersenizde sıfırdan temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Temiz kurulum yapmanız için ISO dosyasını indirip yine minunum 4 GB'lık bir DVD veya USB'ye kaydederek temiz kurulum yapabilirsiniz. Ancak bir önceki sürümünüzdeki Windows KEY anahtarınızı kaydedin aksi halde kurulum yapamayabilirsiniz. Yok kardeşim ben bunlarla uğraşamam diyorsanız; bencede mantıklı olan 2. yöntemi deneyin. 2. yöntemle de bilgisayarınızı Windows 10'na yükseltebileceksiniz. Yükseltme ile bilgisayarınızda kesinlikle veri kaybı olmayacak ve kurulu olan programları yine sorunsuzca çalıştırabileceksiniz. 

Burda şunu belirmekte fayda varki Microsoft bunu sadece 1 yıllığına yapıyor.

İsterseniz Windows 10'ndaki diğer özelliklere birlikte bakalım.

Genel Bakış

Windows 10 diğer sürümlere göre performans açısından oldukça iyi. En basit anlamda bilgisayarın açılış hızına bakarak bunu görebilirsiniz. Tabiki bilgisayarınızın özelliklerinin iyi olmasıda burda önemli ama Windows 10'nun da payını yabana atmamak gerekir. Bence bu sürümde en iyi şeyi başlat menüsünü değiştirerek yaptılar. Normal Windows 7'deki başlat menüsü ile Windows 8.1'deki başlat menüsünün karışımı bir başlat menüsü ile karşımıza çıktı. Oldukça esnek ve değiştirilebilir alanlardan oluşmasıda ayrı iyi yönlerinden biri. Metro başlat menüsü benimde diğer pek çok kişininde pek sevmediği bir uygulamaydı zaten, kalkması oldukça iyi oldu bence. Ayrıca kullanıcıların çok bekledikleri ve geldiğinine sevindikleri çoklu masaüstü de bu sürüm ile geldi en nihayetinde. Bunlardan başka iconlar değiştirilmiş, işlem merkezi alanı daha basite indirgenmiş, birde sizin için otomatik olarak bilgisayarınıza otomatik olarak şifre koyuyor. Örneğin mağazadan bir uygulama indireceğiniz zaman sizden bir Hotmail hesabı ile giriş yapmanızı istiyor. Burada giriş yaparsanız, bilgisayarınızı ikinci defa açtığınızda girdiğiniz o mail  adresine ait şifrenizi otomatik olarak parola yapıyor ve onunla giriş yapmanızı istiyor. Tabi isterseniz siz daha sonradan kaldırabilirsiniz. Son olarak hepimizin reis dediği ancak hiç kullanmadığı Explorer'a kısmen veda etmiş bulunuyoruz.

Çoklu Masaüstü

Windows kullanıcılarının MAC kullanıcılarından gördüğü ve sürekli imrendiği çoklu masaüstü nihayet bu sürümde gelmiş bulunuyor. Önceki sürümlerde neden yapmadılar orasını bilmyoruz ama bu sürümde gelmesi oldukça iyi karşılandı. Bunu nereden açabiliriz derseniz sanırım 2 farlı yolu var 1.si alt tarafta bulunan arama iconun hemen sağındaki pencere şekline benzetilen icona tıklatarak açabilirsiniz. 2 yöntemde Windows Key + Tab kombinasyonu ile açabilirsiniz. Yeni masaüstü oluşturmak için ise kısayol Windows Key + Ctrl + D, masaüstü arası geçiş için: Windows Key + Ctrl + Sağ Ok veya Windows Key + Ctrl + Sol Ok masaüstü kapatma için: Windows Key + Ctrl + F4 kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Başlat Menüsü

Windows 8'de metro arayüz pek sevdiğimiz bir arayüz değildi nedense? Önceki sürümlerde klasik menüye alıştığımızdan mıdır nedir buna pek fazla ısınamamıştık. Windows 10'nda ise bu iki menünün ortaya karışık halini koymuşlar ve de çok esnek ve işlevsel olduğunu söyleyebilirim. Çünkü istediğiniz bölümlerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

Hızlı İşlem Merkezi

Bu bölümde bilgisayarınızla ilgili bildirimleri görebilirsiniz. Zararlı yazılımları ve ya diğer bilgilendirme amaçlı olarak sunulan içerikleri görebilirsiniz. Alt kısmında ise tablet modu, bağlan, uçak modu, tüm ayarlar, bluetooh, wifi gibi işinize en çok yarayacak küçük bir bölüm mevcut.

Yeni Tarayıcı Edge

Malumunuz explorer bugüne kadar çok bile yaşadı. Zaten Chrome gibi bir dev dururken yaşamasıda imkansızdı. Ama bu sefer üzerine koyarak explorer'ın yerine bu sefer edge geldi. Tabiki explorer'a göre oldukça hızlı ve yeni özellikleri mevcut. Örneğin okuma düzeni ile sadece bir sitedeki sadece mevcut makaleyi okuyabilir ve sadece resimleri görebilirsiniz. Yavaş internetlerde oldukça iyi özellik. Farklı olarak  bir sitede bir bölümü seçip orayı istediğniz gibi kopyalayabiliyorsunuz. Yani artık PrtSc yapmanıza gerek yok. Bunu gibi birkaç daha farklı özellikte mevcut. Biraz kurcalarsanız görürsünüz. Burda göze batan yeni logo olmuş. Görenler logonun eski explorer'ı anımsattığnı söylüyorlarki bencede bencede haklılar. Keşke farklı bir logo olsaymış.

Sonuç olarak gayet güzel bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Herkesin indirip kurmasını tavsiye ederim. Aslında söylenecek çok şey var ama hepsini yazarsak onlarca sayfa tutar. Benden şimdilik bukadar kendinize iyi bakın. Başka bir yazıda görüşmek ümdiyle, sağlıcakla kalın:)

Önceki konu İzledim: Bir Zamanlar Anadolu'da ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Windows 10 Parola Kaldırma ile ilgili bilgiler vermektedir.

E-Posta Aboneliği

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 6 + 0 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015'ten bu yana... | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status