Anasayfa KonularKonuBlog Yazmak

Blog Yazmak

15 Ekim 2015, 22:41 Bloglama 6 Yorum
0
Blog Yazmak

Merhabalar,

Bugün benimde uzun zamandır içerisinde olduğum kişisel blog yazarlığından bahsedeceğim.

Nasıl Blog Yazmaya Karar Verdim?

Tekonolojinin gelişmesi ve herkesin hayatında önemli bir yer etmesiyle birlikte insanların düşüncelerini karşı tarafa aktarma isteği ve hızıda giderek artıyor. Tabii bu konuda sosyal medya (Facebook, Twitter vb.) çok aktif bir şekilde kullanılıyor. Ancak insanların kendilerine ait bir mecralarının olması bu konuda hem isimlerinin markalaşmasını hem de maddi yönden kazanç sağlamaları oranını epey artırıyor. İsteyenler 2 dakika içerisinde hazır sistemler sayesinde bloglarını oluşturup yayımlayabiliyorlar. Bu da bu yöndeki talepleri oldukça artırıyor.  

Benim aslında maddi yönden bir beklentim yok. Sadece bu piyasanın içinde olduğum için diğer insanlardan neyim eksik diyerek bir blog kodlayama başladım. Defalarca düzenlemeler yaptım, bu konularda makaleler okudum ve en sonunda böyle basit, sade bir blog sayfası oluşturmayı başardım. Tabiki daha çok eksikliklerim var ancak zamanla bunları gidererek sistemimi daha sağlam bir zemine oturtmak istiyorum.

Blog Yazmak Zor mu?

Aslında bu işin içine girmeden önce benim gibi herkes tarafından bu işin oldukça kolay olduğunu düşündüklerini farkettim. Maalesef ki bu durum hiçte öyle değil. Blog işi bir bebeğe benzer. Onunla sürekli ilgilenmelisiniz. Aksi takdirde pek başarılı olamayabilirsibiz. Blog yazmanın zor kısımları konu bulma, yazdıklarını beğenmeme, konu yazarken ilerleyememe gibi daha farklı sebeplerden kaynaklanıyor. Yani davulun sesi uzaktan hoş geliyor.

Blog Yazmalımıyım?

Dediğim gibi blog yazmak zahmetli bir iş ancak benim tavsiyem uzman olduğunuz bir konu varsa o konu üzerinden blog yazarsanız eminim hem sektörünüz açısından hem de blog yazarlığınız bakımından oldukça büyük başarılar yakalarsınız.

Hangi Konularda Blog Yazabilirim?

Tabiki burada herhangi bir kısıtlama olması söz konusu değil. Çünkü burası sizin en özgür olacağınız alan. Sadece programlamaya dair de yazabilirsiniz dine dair de veya hayata dair de yazabilirsiniz. Ama benim tavsiyem daha öncede söylediğim gibi uzman olduğunuz alanda yazmak.

Blog Yazarken nelere dikkat etmeliyim?

Bu konuda ilk ve en önemli söyleyeceğim şey yazılarınız kesinlikle özgün olsun. Yani başkalarının yazılarını paylaşmayın. Kopyala-Yapıştır mantığıyla 100 yazınız olacağına 5 tane özgün makaleniz olsun bu ondan çok çok daha iyidir. Daha sonra kimin için yazacağınıza karar verin. Kendiniz için mi yazıyorsunuz? Yoksa ziyaretçileriniz için mi? Yazılarınızda üslubunuza dikkat etmelinisiniz. Yeri geldiğinde espiri yapmalı yeri geldiğinde ise ciddeyetinizi muhafaza etmelisiniz. Okurlarınızı aşırı derecede sıkmamalı ve onları daha sonradan tekrar sitenizi ziyaret etmeleri için teşvik etmelisiniz. Daha sonradan pişman olacağınız yazılar yazmayın. Örneğin siyasi bir paylaşım ziyaretçi kaybetmenize neden olabilir.

Para Kazanabilir miyim?

Tabii onca emek ettiğiniz bir siteden para kazanmak isteyebilirsiniz. Ama ilk başta bu pek mümkün olmayabilir. Yazılarınız okundukça, belirli bir kitleye hitap etmeye başladıkça, Google'da yükseldikçe, isim bilinirliğiniz arttıkça sizde maddi yöneden kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Daha sonraki zamanlarda kapsamlı bir yazı da yazabilirim. Şimdilik iyi çalışmalar.

Önceki konu PHP Data Objects (PDO) Kullanımı ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Allah'ın Varlığı Belirsiz Değildir! ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
1
Halil İbrahim Kaya 17 Ekim 2015, 22:18
Blog yazmak kimine göre para işi, kimine göre zevk...
Yanıtla
0
Onur DeğerYazar 17 Ekim 2015, 23:13
Eğer sadece kendiniz için blog yazıyorsanız tabikide çoğu şeyi görmezden gelebilir hiçbir şeyi umursamayabilirsiniz. Ancak bu işten para kazanmak için kaleminizin gerçekten güçlü olası gerekmekte. İnsanların ilgisini çeken yazılar yazmalı veya da insanlara yeni şeyler öğretmeli, bazı alanlarda yaşadıkları problemlere çözüm üretebilen yazılar yazmalı. Ancak böyle ilerler ve para kazanabilir bir yazar:)
Yanıtla
0
Ant Man 12 Ocak 2016, 10:31
güzel paylaşım elinize sağlık
Yanıtla
0
cengiz 24 Nisan 2016, 01:11
blog yazarak para kazanılır güzel ilgi çekici yazılarınız varsa ziyaretçi kitlesine ulaşmanızda kolay olur akabinde ziyaretçi demek reklam yapma imkanı demektir. Ürün satabilirsiniz başka firmaların reklam bannerlarını yayınlayabilirsiniz.
Yanıtla
0
Ozan Can Oruç 17 Mayıs 2016, 14:14
Güzel Yazı
Yanıtla
0
Anonymous 20 Kasım 2016, 02:58
Güzel Yazı

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 9 + 0 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015 - 2016 | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status