Anasayfa KonularKonuAtatürk Hiç Uçtu Mu?

Arama Yap

Sponsor

Benzer Konular

Henüz hiç benzer konu yok!

E-Posta Aboneliği

Abone olduktan sonra mail adresinize gelen linke tıklayarak aboneliğinizi aktif edebilirsiniz.

Okuyorum

Son Yorumlar

Atatürk Hiç Uçtu Mu?

21 Aralık 2015, 17:56 Tarihimiz 1 Yorum
0
Atatürk Hiç Uçtu Mu?
Atatürk hiç uçmadı. Evet evet yanlış duymadınız, Atatürk hiç uçmadı. Gerçekten ilginç bir bilgi. Bunun için bu bilgiyi sizinle de paylaşmak istedim.

Malumunuz Atatürk'ün ata, trene, vapura, otomobile bindiğini hepimiz biliyor ve görsellerden görebiliyoruz. Fakat uçağa neden binmediğini çoğumuz bilmiyor. Hatta çoğumuz Atatürk'ün daha önce hiç uçağa binmediğini bile bilmiyor.

Atatürk'ün uçmasıyla ilgili ne bir bilgi, ne işaret ne de bir iz bulunmaktadır. Ne hatıratlarda ne gazete haberlerinde ne herhangi bir kayıtta nede nöbet defterlerinde bununla ilgili bir bilgiye hiç yer verilmemiş.

Sadece Pars Tuğlacı'nın Çağdaş Türkiye adlı eserinde binlerce Atatürk fotoğrafı olan kitabında 2 adet uçağa binerken resmi bulunmaktadır. Bu 2 resimde aynı uçakta çekilmiştir. Birisi uçağa binerken diğeri ise uçaktan inerken. Ancak bu uçak yerden hiç havalanmadı. İngilitere'den alınan bu uçağı Atatürk sadece yerdeyken incelemiş ve geri aşağı inmiştir.

Peki havacılığı teşvik eden birisi olarak neden hiç uçmadı? Bunun nedeni ne uçmayı, nede uçakları sevmemesinden kaynaklanıyordu. Aslında Atatürk daha önceleri başından geçen bir kaç kalıcı olay yüzünden uçmak istemiyordu. Yani kendisinde uçak fobisi vardı. Ayrıca bir sebebide o günkü hükümetin uçakların pek emniyetli olmamasından dolayı Atatürk'ün uçmasını istememesiydi.

Aslında Atatürk'ün uçağa binmediğinin en iyi delili olarak Sabiha Gökçen'i gösterebiliriz. Çünkü Sabiha Gökçen ile yapılan röportajlarda bu soru kendisine sorulmuş o da şöyle yanıtlamış;

Hükümetin istememesinde dolayı uçağa binmemiştir. Aynı soru ölümünden 3 ay önce de sorulmuştur. O zamanki yanıtı ise şöyle;

Hayır hiç uçmadı. İran'a ve Pakistan'a seyahat etmeyi planlıyordu; fakat hastalandı. Ben onu uçurmak istedim fakat genelkurmaydan izin alamadık.

Yukarda da söylemiştim. Atatürk'ün uçak fobisi olması altında yatan sebep başkaydı, peki neydi bu sebepler?

Atatürk 1934 yılında Ankara'da Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı subaylarında katılıdığı bir baloda havacılıkla ilgili şu hatıralarını anlatmıştır.

1910 yılında General Ali Rıza ile bir uçak gösteri izledikten sonra isteyenlerinde uçaklara binebileceği anonsu yapıldı. Ben de doğrulup bir uçağa yöneliyordum ki General Ali Rıza bileğimden tutarak oturttu.

-Bilmediğin aş, ya karın ağrıtır, ya baş, dedi.

Uçağa benim yerime başka bir ülkeden bir subay bindi. Bu uçak havada bir dönüş yaptıktan sonra yere çakılmaz mı? Ölümden kurtulmuştum.

Buna benzer bir olayı Uluğ İğdemir Atatürk'ten dinlediğini belirterek aktarıyor. Yine aynı şekilde Atatürk'ün bineceği uçak düşüyor ve içindeki herkes ölüyor.

İşte bunun gibi olaylar Atatürk üzerinden derin izler bırakmış ve havacılığı sürekli teşvik etmesine rağmen hiç uçmamıştır.

Önceki konu C Programlama İle Basit Örnekler ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Ertuğrul 1890 ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Can YİĞİTEROL 26 Aralık 2015, 01:46
"İstikbal Göklerdedir" Sözünü söyleyen insanın Uçmaması gibi garip hayat :)

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 8 + 2 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015 - 2016 | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status