Anasayfa KonularKonuSosyal Medya Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler

Sosyal Medya Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler

06 Ocak 2016, 18:23 Web Dünyası 6 Yorum
1
Sosyal Medya Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler
Yetenekli ve işin ehli olan sosyal medya uzmanları güncel ve popüler olayları yakından takip etmeli, bunun yanı sıra neyin ne işe yaradığını ve yaramadığını bilmeli, bir çok konu hakkında derin bilgiye sahip olup iyi bir şekilde veri analizi yapabilmelidir. Günümüzde sosyal medyaların tavan yapmasıyla bu sektörede ilgi oldukça artmıştır.

Sosyal medya uzmanı kendi donanımına, kendine özgü tecrübeye sahip, sosyal medyanın ince çizgisini takip eden ve yöneten kişidir. Bu kişiler elindeki imkanlarla materyalleri en etkili biçimde kullanabilmelilerdir. Sosyal medya uzmanları en ufak şikayetten en büyük olaylara kadar herşeyi, temsil ettiği kurumun en az hasarla kapatmasını sağlamalıdır. Yerine göre üslubuna ve hitabetine çok dikkat etmelidir.

Sosyal medyanını gücünü dikkate aldığımız taktirde uzmanlar, kurumlarını en iyi yere getirebilir. Şimdi sosyal medya uzmanlarında olması gereken yegane özelliklere bakalım.

Mizah

Sosyal medyanın yapıtaşı mizahtır diyebiliriz. Tabii bu işi yaparken kurumun kimliğine uygun davranmamız gerekir. Kullanıcılarla arkadaşmış gibi iletişim kuran kurumların müşterileri gitgide artmakta ve kalıcı olmaktadır. Mizahi paylaşımlar sosyal medyada en çok geri dönüşüm sağlayan içeriklerdir. Bunun için bu tekniği kullanmak oldukça önemlidir. Zaten çoğu kurum resmiyetin dışına çıkmaya çalışmaktadır.

Editörlük Yeteneği

Medya yöneticisinde editörlük yada gazetecilik yeteneğinin mutkaka olması gerekir. Editör içerik oluşturmada ve bu içeriği sunmada yüksek performans göstermelidir.

Görsel İletişim Yeteneği

İçeriklerde sunulan bilgi mutkaka görsellerle destelenmelidir. Çünkü görseller düz yazılara oranla %80 civarında daha fazla geri dönüşüm sağlamaktadır. Seçilen görsel rastgele değil içerikle uyumlu ve etki yaratan görsellerden seçilmelidir.

Kültür Düzeyi Yüksek Olmalı

Medya uzmaları dünyada nelerin olup bittiğini yakından takip etmelidir. Dış dünya ile alakalı içerikler yayımlayan uzmanlar bunların sonuçları önceden analiz etmeli ve doğabilecek olumlu/olumsuz davranışlar karşında önlem almalıdır.

Hikaye Anlatma Yeteneği

İnsanlar hikaye dinlemeyi sever. Ancak uzmanların bunun üzerine gidip kendini geliştirmesi gerekiyor. İnsalarla bu hikayeler yoluyla bağ kurulmalıdır. Tüketicilerle en iyi bağ kurma tekniği hikaye anlatmaktan geçer.

Empati Kurmak

En önemli meselelerden biriside empati kurmaktır. Yani kullanıcıları en iyi şekilde anlamak ve onların nasıl iletişim kurduklarına odaklanmak önemlidir. Kısacası kullanıcıların nelerden zevk aldıklarına ve alışkanlıklarına hakim olmak gerekir.
Önceki konu Ertuğrul 1890 ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Video Backlink ile ilgili bilgiler vermektedir.

E-Posta Aboneliği

Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Emre 07 Şubat 2016, 01:24
Hocam ellerinize sağlık çok faydalı bir içerik hazırlamışsınız.
0
onur değerYazar 07 Şubat 2016, 11:26
değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Yanıtla
0
Ufuk Ali Kaftanlı 08 Şubat 2016, 23:25
Aslında bir sosyal medya 'uzmanı': kısaca insan olabilmek için gerekli meziyetlere sahip olmalı. Sonuçta, kültürümüzü arttırmak, okumak, mizahımızı geliştirmek, empati ve iletişim gibi unsurlarımız: 'insan' olmak için geliştirmemiz gereken şeylerden. :)
0
onur değerYazar 10 Şubat 2016, 20:03
ilginize çok teşekkür ederim:)
Yanıtla
1
sevim 23 Şubat 2016, 19:29
teşekkür ederim o güzel yorumunuz için çok faydalı
0
Onur DeğerYazar 24 Şubat 2016, 15:23
Asıl ben teşekkür ederim.
Yanıtla
0
Sinan YALNIZ 26 Şubat 2016, 10:58
Hocam çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz :))
Yanıtla
0
kaan kavas 11 Mart 2016, 11:54
bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.:)
0
Onur DeğerYazar 11 Mart 2016, 13:42
Rica ederim Kaan:)
Yanıtla
0
Berkay Çatak 16 Mart 2016, 17:36
Yararlı bir bilgi. Teşekkürler

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 2 + 7 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015'ten bu yana... | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status