Anasayfa KonularKonuKişisel Blog Hakkında Herşey!

Kişisel Blog Hakkında Herşey!

19 Mart 2016, 18:56 Bloglama 4 Yorum
3
Kişisel Blog Hakkında Herşey!

Kişisel Blog Nedir?

Blog siteleri farklı şekillerde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Burada en fazla kişisel bloglar ön plan çıkıyor. İnsanların bilgi, tecrübe, deneyim, birikim yada sadece hissettiklerini aktardıkları bu siteler hala en çok rağbet gören siteler arasında geliyor. Bunun yanı sıra satış yapan sitelerin ürünlerini tanıttıları bloglarda bir hayli fazla.

Blog oluşturmadan önce bilinmesi gerekenler?

Oluşturmak istediğiniz blog sitesinde öncelikle ne yazmanız gerektiğine karar verin. Çoğu kişi "önce bir açalım da daha sonra bakarız" diye işe başlıyor: Sonuç = hüsran. Açacağınız blog her ne konuda olursa olsun ister moda, teknoloji, programlama, seo, din, tarih, sosyal hayat, gündem vs. vs. yada bunların hepsini kapsayan genel bir blog. İlk düşüneceğiniz şey  "yazılarınız" olsun. Yazmak için  yazmayın. Sitenizin dolu görünmesi veya arama motorları için de yazmayın. Hangi alanda yazıyorsanız, içerikleriniz ziyaretçi odaklı olsun. Çünkü onlar sizin velinimetiniz. Alanınızda kullanıcıların işine yarayacak ne kadar kaliteli içerikler üretirseniz kalıcı ziyaretçilerde edineceğinizden şüpheniz olmasın. Çünkü yazdığınız yazılar insanların işine ne kadar yarıyorsa daha sonra sizi hatırlamaları yani bloğunuzu ziyaret etmeleri o denli yüksek olacaktır. Örneğin; seo konusunda makaleler yazıyorsunuz. Seo deyince akıllara ilk siz geleceksiniz, akıllarına takılan her soruda çareyi sizin sitenizde arayacaklar buda isminizin markalaşmasında, rakiplerininiz önüne geçmede size ciddi derecede avantaj sağlayacaktır. Daha önce yazdığım blog yazmak konusunda da birazcık bu konulara değindim ama altını çizerek yine söylüyorum uzman olduğunuz konularda yazmak çok daha verimlidir.

Tema ve alan adı seçimi?

Günümüzde bir web sitesi hazır sistemler sayesinde dakikalar içerisinde kurulabiliyor. (Wordpress, Joomla, Dle vs.) Yani burada hiçbir şey bilmiyor dahi olsanız da kafanıza takmanıza gerek yok. Ama gidipte bedava site kurulan yerleden site açmaya çalışmayın. Açabilirsiniz ama ömrü diğerlerine göre oldukça kısa olacağından uğraşmanıza bile değmeyecektir. Eğer ilk başta sadece öğrenme amaçlı yada hobi amaçlı olarak site açacaksanız bu tür hazır sistemleri kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Diğer bir önemli nokta tema seçimi. Burada şu veya bu temayı seçin demeyeceğim ama bir kaç aklımda olan şeyi de söylemek istiyorum. Herkesin sıklıkla kullandığı temalardan uzak durun. Yani insalar aa ben bunu şurda da görmüştüm demesin. Yani en azından ben öyle diyorum. (Yada tema üzerinde değişiklikler yapmanızı tavsiye ederim) Seçeceğiniz tema sade olsun. Çok karmaşık siteler insanların gözünü yorduğundan ve kafalarını karıştığından siteden hemen çıkmak isteyebilir bu da ziyaretçi kaybına neden olur. Tema seçiminde benim tercihim sadelik, şıklık ve basitlikten yana. Siteye girince herşey göz önünde olmalı. Menüler, kategoriler, arama bölümü vs. böylelikle istedikleri herşeye kolayca ulaşabilirler. Diğer bir hususta logo veya amblem seçimi. Bu sizi başka alanlarda da temsil edeceğinden akla direkt sizi getirecektir. Yani öyle basit fontlarla adınızı soyadınızı yazmayın. Gelelim ikinci noktaya: Alan adı seçimi. Genelde kişisel sayfalar ad ve soyaddan oluşur. Ama bu sayfaların temel noktası özgünlük olduğundan; farklı, hiçbir yerde benzerine rastlamayacağınız değişik alan adlarıda düşünebilirsiniz tabii. Bunun örnekleri mevcut. Ama gidipte karasovalye.blogspot.com.tr gibi alan adları almayın. Böyle olmasa bile adsoyad.blogspot.com.tr gibi alan adları almak profesyonelliği öldürüyor bence. Onun yerine .com veya .com.tr uzantılı alan adı almanızı öneririm. Alan adınız gereğinden fazla uzun olmasın. Örneğin iki isminiz varsa uzun uzun tüm adınızı yazmanız daha sonra hatırlanmanızda sıkıntılar yaratabilir. Tercihen sadece soyadınızla alan adıda alabilirsiniz. Son olarak; eğer adınız başka birileri tarafından alınmışsa isminizin ünlü harflerini çıkartarak alan adı almayın :)

Kategorize edin

Bloğunuzda bir çok farklı konu üzerine yazılar yazıyor olabilirsiniz. Bunları en iyi şekilde kategorize ederek kullanıcıların aradıkları yada ilgilendikleri konuları çok kolay bir şekilde bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Yorum alanı olsun

Yorum alanları ile kullanıcıların görüşlerini ifade edebilecekleri yorum alanları oluşturun. Bu durumun hem size hemde kullanıcılara artı yönleri olacaktır. Sizin açınızdan; konu sürekli güncel olarak algılanır ve Google'da üst sıralarda çıkmaya başlarsınız. Kullanıcılar açısından ise eğer sitelerini ekleyebilecekleri bir alan varsa oraya site adreslerini yazarak hem doğal backlink elde ederler hemde sizin sitenizden yeni ziyaretçi kazanırlar. Yorum alanlarının bazılarında e posta alanlarıda var. Eğer daha sonraki yorumlar veya gelecek cevaplar için mail göndermeyecekseniz e-posta istemeniz bence anlamsız. Çünkü kullanıcılar e-posta adresi yazmayı pek istemiyor, hem e postalarını alsanızda ne işinize yarayacak bilmiyorum doğrusu?

Arama bölümü

Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sitenizde olabileceğine inandığı konular olabilir. Belkide bu konu çok eski tarihli olduğundan bulamıyor yada vakit harcamak istemiyordur. İşte bunun için arama bölümleri web sitelerinde kritik bir öneme sahiptir.

Sabırlı Olun!

Eğer yukarıda söylediğim şeyler halihazırda mevcutsa ve düzenli olarak içeriklerinizi giriyorsanız asıl sorunlar bundan sonra başlıyor demektir. Gözünüz korkmasın ama her iş gibi bu işinde bir çok zor tarafı var. Bazılarının şöyle cümleler kurduğuna şahit olmuşsunuzdur. Yaa ben kendim için yazıyorum, diğerlerinin okuyup okumaması önemli değil. YALAN! Artık siz bir yazarsınız ve diğer kişiler tarafından okunmak isteyeceksiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Öyle değilse yani sadece kendiniz için yazıyorsanız bunca zahmete ne gerek var? Alın elinize bir defter ona yazın. Ha illa bilgisayara mı yazmak istiyorsunuz o zaman açın Word'u sayfalar dolusu yazılar yazın! Her neyse.

Başlarda okunmamanız çok normal ama sabırlı olun. Eğer herşey bir anda olsun derseniz çok çabuk sıkılırsınız buda kariyerinizin başlamadan bitmesine neden olabilir. Aslında bir çok blogun kapanmasındaki temel neden tam olarak bu! Eğer yazar ilgi görmüyorsa yazdıkları artık ona ağır gelmeye başlar ve yazmak istemez. Doğal olarakta yazarlık serüvenine son verir. Bunun için pes etmeyin!

Taklit etmeyin, takip edin

Alanınızdaki rakipleri takip edin. Onların hitap ettiği kitleyle nasıl iletişim kurduklarına bakın. Örnek alacağınız blogları seçin ve hedeflerinizi yüksek tutun, yani en azından başlarda hayal edin. Rakiplerinizi takip edin demek onları taklit edin demek değildir. Yani onlar ne yapıyorsa bende aynısını yapmalıyım demek hiç değildir. Sürecin nasıl işlediğine adapte olabilmek için, fikir edinebilmek için, kaynak oluşuturabilmek için takip etmeye ihtiyacınız olacaktır. Bunu için sizden önde gelen sitelerden bilgi edinmek sizin yararınıza olacaktır. Unutmayın takip ederseniz, takip edilirsiniz.

Özgün ve yenilikçi olun

Kişisel blogların temelinde özgünlük vardır. Yazılarınız tamamen size ait olmalı. Tabiki yararlanacağınız kaynaklar olacaktır. Ama bu demek değildir ki o yazıları alıp aynen yayımlayabilirim. Bu hem emek hırsızlığına girer hem de Google gözünde çöp site olmanıza neden olur. Yeniliklere açık olun. Sürekli daha iyisini nasıl yapabilirim diye düşünün. Farklı projeler geliştirin. Bunları web siteniz üzerinden hayata geçirin. Bir önceki başlıkta da belirttiğim gibi siz insanları taklit etmeyin bırakın onlar sizi taklit etsin. Taklit eden değil taklit edilen başarmıştır demektir.

Araştırın, okuyun, öğrenin

İnsan sürekli öğrenir. Öğrendiklerinin çoğunu dışarıdan hazır alır. Doğarken hiçbirimiz bu bildiklerimizle dünyaya gelmedik. Gördüklerimizle, okuduklarımızla, duyduklarımızla, bizlere öğretilenlerle bu günlere geldik. Bende yazdığım konularda; kitaplardan, web sitelerinden, dergilerden yararlanıyorum. Ama hiçbirini olduğu gibi alıpta yayımlamıyorum. Okuyorum, anlıyorum, gerekirse not alıyorum daha sonrada anladıklarımı kendi düşüncelerimide katarak sizlere aktarıyorum. Bu hem sizi geliştirir hem de daha kaliteli içerikler üretmenize yardımcı olur.

Yazılarınızı bölümlere ayırın

Yazılarınızı alt başlıklar halinde vermeniz ziyaretçilerin yazıyı okuyabilmesini böylellikle de yazıyı okurken sıkılmamasını sağlar. Bu da ziyaretçinin sitede kalma süresini artırmak demektir. Bu, sizin yazıyı daha rahat yazmanızı sağlar. Düz yazı yazmak alt başlıklar halinde yazmaktan daha zor olacağından size oldukça kolaylık sağlayacaktır.  

Bloglar haber sitesi değildir!

Burası sizin en özgür olacağınız yer. Ama her özgürlüğün bir sınırı var. Her istediğinizi yazmak, baştan savma yazılar yazmak içeriklerinizin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Yani burası istediğiniz gibi saçmalayabileceğiniz bir yer değil ne yazıkki!  Diğer bir nokta ise yazılarınız düz yazı gibi olmasın, haber siteleri gibi resmi yazılar da olmasın. Yeri geldiğinde resmi bir dille konuşun ama yeri geldiğinde de espri yapmasını bilin. Tabi böyle yeteneğiniz varsa :) bu, yazıyı eğlenceli hale getirerek yazının okunmasını sağlar, ayrıca da sitenizin tekrar tekrar ziyaret edilmesini sağlar.

İstikrar ve süreklilik

Aslında şu aralıklarla içerik girin demek çok yanlış olur. Sonuçta burası bir haber sitesi değil adı üstünde kişisel blog, blogunuzu her an güncel tutamazsınız. Benimde 1 ay boyunca hiç içerik girmediğim zamanlar olmuştur. Ama bu iyi birşey değil tabiki. Sizi takip eden kullanıcılar her gün aynı içerikleri görmekten sıkılabilir ve takip etmeyi bırakabilir. Aynı zamanda da Google tarafından pek hoş karşılanmaz. Bunun için sürekli kaliteli içerikler girerek bloğunuzu zenginleştirebilir ve güncel tutabilirsiniz.

Sosyal medya

Yıllardır en çok ve en aktif kullanılan siteler sosyal paylaşım siteleridir. Bu sitelerden hitap edeceğiniz kitleye en kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Böylece sitenizin trafiğini de artırmış olabilirsiniz.

Herhangi bir mecrada sayfa açacağınız zaman profesyonel davranın. Profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, diğer içerikler amatör durmasın ve sürekli paylaşımda bulunun. Bu takipçi sayınızın artmasın sağlar. Üstelik bunun yanında özellikle facebook'tan cüzi fiyatlara reklam alarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Şuanda benim aklımda olan ve en fazla dikkat edilmesi gereken konuları başlıklar halinde size sunmaya çalıştım, umarım faydalı olur.
Önceki konu Onur Değer - Kişisel Blog 1 Yaşında! ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sonraki konu Özgün İçerik Önemi ile ilgili bilgiler vermektedir.
Başlıca Yorumlar
Yanıtla
0
Sinan Yalnız 22 Mart 2016, 22:17
Hocam ellerinize sağlık :)) Kişisel blog sitesi açmayı düşünüyordum çok yardımcı oldunuz.
Yanıtla
2
ahsen simsek 28 Mart 2016, 17:22
onlarca kez tema değiştirdim ve hala içime sinmiş değil. Nasıl çözeceğim bu işi bilmiyorum. Blog okuyucuları da çok fazla değil anladığım kadarıyla. Dİrenen bloggerlardanım :)
Yanıtla
0
Manolya KILIÇ 11 Mayıs 2016, 22:39
Merhaba Onur Bey öncelikle çok teşekkür ediyorum.Tema seçiminden kastınız responsive(mobil uyumlu)temalarmıdır?
0
onur değerYazar 11 Mayıs 2016, 23:54
Rica ederim:)
tabiki responsive temalarda çok önemli çünkü artık insanların çoğu mobilden iletişim sağlıyorlar. Bunun yanında gözü yormayan, herşeyin kolay ulaşılabilir yerde olması gibi faktörlerde oldukça önemlidir.
Yanıtla
0
Paranoya 27 Eylül 2016, 13:04
hocam emeğinize öncelikle teşekkür ederim gayet açıklayıcı ve net olmuş tebrik ederim

Yorum Yap

Ad - Soyad (Gerçek ad ve soyadınızı giriniz) Varsa İnternet Sitesi ÖR: (http://onurdeger.com.tr) Görüşünüz
Güvenlik Sorusu 1 + 7 = ?
Onur Değer - Kişisel Blog © 2015 - 2016 | Tüm hakları saklıdır. DMCA.com Protection Status